piątek, 19 lipca 2019

Kontakt

allekonie
 

Ośrodki jeździeckie

 

AlleKonie przegląda teraz 104 gości i 8 zalogowanych użytkowników
 

Partnerzy

projekty garaży


Hipoterapia - leczenie i rekreacja

Nieodgadnioną zagadką pozostaje zbawienna i dobroczynna relacja pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Szczególnie dzieci oraz osoby chore, mogą korzystać z tej sposobności pozwalającej im w obecności zwierząt lepiej się rozwijać i zdrowieć. Koń jest stworzeniem, które buduje szczególną więź. Dlatego znakomicie sprawdza się w leczeniu i rehabilitacji, pomaga odzyskać sprawność fizyczną i psychiczną po przebytej chorobie, ponadto wyjątkowej formie leczenia za pośrednictwem koni -  ze znakomitymi rezultatami poddawane są osoby upośledzone umysłowo oraz niedostosowane społecznie.

Hipoterapia  to metoda doskonale uzupełniająca wszystkie metdoy leczenia i rehabilitacji. Jej siła polega na jednoczesnym oddziaływaniu na sferę ruchową, emocjonalną i społeczną. To właśnie obecność zwierzęcia, konia - pomagającego w terpaii - sprawia, że jest to metoda dająca zupełnie nowe i niespotykane w innych terapiach możliwości. Stanowi świetne uzupełnienie dla normalnych ćwiczeń, zajęć rehailitacyjnych oraz leczenia. Można powiedzieć, że w pełni korzysta z ich dorobku.

Hipoterapia jest zalecana szczególnie wtedy, gdy tradycyjna terapia nie przynosi efektów. Często jest tak, że w zmienionych, okolicznościach, na otwartym powietrzu w interakcji ze zwierzęciem, osiąga się znacznie więcej niż w sali rehabilitacyjnej, przy żmudnych, powtarzalnych ćwiczeniach. Specjaliści tłumaczą, że leczenie odbywa się m.in. tak: Poprzez ruchy konia w stępie na pacjenta przenoszony jest tzw. wzorzec ruchowy odpowiadający ruchom człowieka w trakcie chodu. Drgania grzbietu końskiego przenoszone są na miednicę, tułów i kręgosłup jadącego, przez co w mięśniach dochodzi do ich napinania i rozluźniania. Ćwiczona jest równowaga, koordynacja i wiele innych czynności motorycznych. Ponieważ w siadzie jeździeckim nogi są odciążone, jazda konna stwarza doskonałą okazję do treningu tułowia w sytuacji typowej dla chodu.

Dalsze realne korzyśći to między innym fakty mówiące, że: Ciepło zwierzęcia i rytmika ruchów konia sprawiają, że napięte mięśnie rozluźniają się i pacjent może wykonywać ruchy, które przedtem sprawiały mu trudność. Utrzymanie prawidłowego dosiadu zmusza do prostowania się wzmacniając mięśnie grzbietu, brzucha, obręczy barkowej, wpływa na korygowanie wad postawy. Rytmika ruchów konia wpływa rozluźniająco na spastykę mięśni u osób ze wzmożonym napięciem mięśniowym oraz pobudzająco i wzmacniająco siłę mięśni w przypadku obniżonego napięcia mięśniowego

Obcowanie z przyrodą, żywym zwierzęciem daje radość i zupełnie nowej jakości wrażenia, które mocno stymulują poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Hipoterapia pomga osobom chorym, ale jest także zalecana jako sport, czy rozrywka wszystkim, którzy chcieliby w sposób aktywny i pasjonujący wypocząć, czy odprężyć się.

 

DODAJ OOGŁOSZENIE +


projekty stajni

Najbliższe imprezy

Google +

 

Reklama

ładne ogrody