wtorek, 16 lipca 2019

Kontakt

allekonie
 

Ośrodki jeździeckie

 

AlleKonie przegląda teraz 103 gości i 7 zalogowanych użytkowników
 

Partnerzy

projekty garaży


A może wyścigi konne?

Wyścigi koni to sport z tradycją. Może poszczycić się historią sięgającą starożytności. Po udomowieniu konia ok. 4,5 tysiąca lat temu, ludy Azji Środkowej zaczęły używać go nie tylko do pracy, ale także do przemieszczania się (to ludy koczownicze) i co w świetle tego artykułu najważniejsze - do rywalizacji oraz rozrywki. Od tysięcy lat, wyścigi konne były sportem królów i szlachty.


Przez wieki Brytyjczycy rozwinęli hodowlę a także stworzyli instytucje bez których wyścigi konne nie mogły istnieć jak księgi stadne, Jockey Club czy miejsca takie jak Tor wyścigowy w Newmarket .

Przez kolejne stulecia pracowano nad uzyskaniem stosownej do wyścigów rasy i odpowiednim prowadzeniu koni. Jednak istota tej dyscypliny pozostała niezmienna, bez względu na wiek czy epokę wyścigom zawsze towarzyszyły podobne emocje, radość z wygranych, niezwykła dawka adrenaliny podczas gonitwy. Dla hodowców jak i widzów najważniejsza była, i jest szybkość konia, dlatego wyścigi konne uważane są za główny miernik wartości wierzchowca i jeźdźca.

Poniżej znajdują się zakłady jakie można typować na większości torów do gonitw konnych:

Z góry (zakład zwyczajny) - typujemy zwycięzcę gonitwy.
Porządek - typujemy dwa konie, które będą pierwsze na mecie (kolejność nie jest w tym wypadku ważna)
Trójka - typujemy pierwszą trójkę koni (liczy się jednak już kolejność)
Czwórka - analogicznie do trójki, typujemy w kolejności cztery konie, które jako pierwsze zameldują się na mecie
Kwinta - typujemy zwycięzców pięciu pierwszych gonitw


Ważne jest, by wskazać odpowiedniego jeźdźca, poniżej znajduje się ich charakterystyka. Każdy jeździec ma jakąś rangę. Zależy ona od ilości wygranych gonitw.

1. Uczeń
2. Od 10 wygranej starszy uczeń
3. Od 25 praktykant dżokejski
4. Od 50 kandydat dżokejski
5. Od 100 dżokej

 

Tymczasem, już z tą minimalną wiedzą oraz niedużym wkładem finansowym możemy udać się na warszawski Służewiec i sami wytypować zwycięzcę gonitwy. Oby dopisało nam szczęście. Zresztą wcale nie trzeba jechać do Warszawy, zakłady bukmacherskie, Totalizator Sportowy umożliwiają typowanie wygranego. Jednak wówczas na pewno ominie nas i dreszcz emocji związany z gonitwą i kwintesencją tej dyscypliny: znakomitą współpracą konia i jeźdźca.

DODAJ OOGŁOSZENIE +


projekty stajni

Najbliższe imprezy

Google +

 

Reklama

ładne ogrody