czwartek, 24 września 2020

Kontakt

allekonie
 

Ośrodki jeździeckie

 

AlleKonie przegląda teraz 101 gości i 7 zalogowanych użytkowników
 

Partnerzy

projekty garaży


Podstawowe zasady hodowli koni

Hodowla koni to inwestycja ukierunkowana na pozyskiwanie rasowych koni o wysokich walorach psychicznych i fizycznych. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty hodowlane, niezbędna jest właściwa selekcja w obrębie wybranej rasy, stworzenie optymalnych warunków potrzebnych dla prawidłowego rozwoju zwierzęcia i odpowiednia pielęgnacja.

 

Konie to bardzo wymagające zwierzęta, stąd też hodowle koni niemal każdej rasy będą wiązały się z koniecznością spełnienia pewnych warunków decydujących o pozytywnych wynikach pracy. Rozpoczęcie hodowli powinna poprzedzić dogłębna analiza, która wskaże odpowiedni kierunek działań. Na początek trzeba więc dokładnie określić cel hodowli, a tym samym rasę konia, ponieważ te właśnie kwestie niejako warunkują pozostałe etapy związane z hodowlą. Istotne znaczenie będą tu więc miały takie zagadnienia jak warunki bytowe zwierzęcia, rodzaj pielęgnacji i żywienia.

 

Hodowla koni odbywa się na określonej przestrzeni złożonej ze stajni, wybiegu oraz pastwiska, do którego zwierzęta muszą mieć stały dostęp. Przygotowana stajnia musi być przestronna i czysta, zapewniając zwierzęciu komfort, który sprawi, że będzie ono spokojne, a nie rozdrażnione, co jest bardzo istotne dla osiągnięcia jak najlepszych wyników hodowlanych. Wnętrze stajni wymaga regularnych czynności porządkowych, związanych z usuwaniem obornika i wyścielaniem podłogi czystą słomą i sianem, z jednoczesnym zapewnieniem wysokiej jakości paszy. Zasada ta obowiązuje zarówno w kojcach, które nie mogą być zbyt ciasne, aby koń czuł swobodę, jak i poza nimi. Ponieważ koń potrzebuje przestrzeni musi mieć stały dostęp do wybiegu i rozległych pastwisk, z zadbaną i czystą trawą, gdzie będzie mógł się wybiegać. Opieka nad koniem i jego utrzymanie oczywiście wiąże się z kosztami, jednak jak zaznaczają hodowcy w serwisie horse24.pl „jest to indywidualna sprawa”.

 

Konie są bardzo wrażliwymi zwierzętami, które szybko reagują na zaniedbania, wysyłając opiekunowi odpowiednie sygnały. Wielu hodowców koni i indywidualnych właścicieli, zdając sobie sprawę, jak ważna jest właściwa pielęgnacja tych zwierząt, stosuje specjalnie kosmetyki i preparaty do sierści, grzywy, ogona oraz kopyt. O walorach tych środków wiele napisali hodowcy zajmujący się tą tematyką na łamach serwisu horse24.pl, podkreślając, że jest to nie tylko przyjemne dla konia, ale też znacznie ułatwia pracę jego opiekunom.

 

Spełnienie powyższych kryteriów jest równoznaczne ze stworzeniem warunków wymaganych do podjęcia hodowli koni. Ten etap wiąże się z właściwą selekcją, czyli wyborem rasy i okazu konia - w pierwszej kolejności dobrej klaczy, a następnie ogiera. Od przemyślanej decyzji zależeć będzie przyszłość hodowli, którą warunkuje pozyskiwanie rasowych koni o najlepszych cechach. Dobór rodziców to bardzo trudne zadanie, ponieważ to ich materiał genetyczny będzie przekazywany potomstwu warunkującemu rozwój hodowli. Dokonując selekcji, trzeba więc zwrócić uwagę na specyfikę danej rasy, budowę i stan fizyczny konkretnego zwierzęcia, a także jego cechy, które mają występować u źrebiąt. Wszystko to oczywiście podporządkowane jest celom hodowli określonym na samym początku przedsięwzięcia. Efekty pracy hodowlanej uzależnione są od jakości stadniny i stosowanej metody pracy.

 

Mimo że praca hodowcy nie należy do łatwych, większość z nich uważa swój zawód za pasję, twierdząc, że to zamiłowanie do koni skłoniło ich do podjęcia się tego rodzaju zadania. Ze względu na duże nakłady finansowe potrzebne do rozwoju hodowli rasowych koni, coraz mniej osób decyduje się na to przedsięwzięcie. Jednak ci, którzy wybrali ten zawód podkreślają przede wszystkim walory swojej pracy i zyski z nią związane, które dostarcza nie tyko sprzedaż rasowych koni, ale też szkółka jeździecka, będąca nieodłączną częścią stadniny. Hodowcy chętnie mówią o wymaganiach jakie wiążą się z tą pracę, ale też niewątpliwych walorach, dzieląc się radami i spostrzeżeniami na łamach specjalistycznych serwisów, między innymi horse24.pl.

DODAJ OOGŁOSZENIE +


projekty stajni

Najbliższe imprezy

Google +

 

Reklama

ładne ogrody